Banka EFT Saatleri

Banka EFT Saatleri
Banka EFT Saatleri

Günümüz ekonomik, finansal ve teknolojik gelişmelerine bağlı olarak insanların mal ve hizmetlere ödeme yapma alışkanlıkları gün geçtikçe farklı ödeme yöntemleri kullanılarak yapılabiliyor. Ödeme yapabilmek amacıyla nakit kullanımının yanında bankacılık işlemlerinin de teknolojik gelişmelere bağlı olarak artış gösterdiği görülüyor.

Para gönderim işlemleri bankacılık sisteminde elektronik fon transferi ve havale şeklinde yapılabiliyor. Her iki kavram birbirine karıştırılsa da farklı amaçlara hizmet ettikleri aşağıda belirtilen hususlar incelendiğinde anlaşılabilecektir.

EFT İle Havale Arasındaki Farklar

Farklı bankalar arasında yapılan para transfer işlemleri EFT olarak adlandırılırken, aynı bankanın farklı kullanıcı hesaplarına yapılan para aktarım işlemleri havale olarak tanımlanıyor. Havale işlemlerinde süre kısıtlaması karşımıza çıkmasa da EFT işlemlerinde belirli süre kısıtlarının olduğu görülüyor.

Elektronik Fon Transferi Yapılış Yöntemleri

Elektronik fon transferi banka şubelerinin yanında elektronik bankacılık sistemleri kullanılarak da yapılabiliyor. Banka şubelerine başvuru yapan kişilerin kişisel bilgileri, banka hesap numaraları ve gönderim sağlanacak kişilerin banka bilgileri ve kişisel bilgileri talep edilerek transfer işlemi sağlanabiliyor. Elektronik bankacılık sistemi kullanılarak yapılan işlemde ise alıcı kişinin IBAN numarasının, kişisel bilgilerinin ve transfer edilecek para miktarının girişi sağlanarak gönderim sağlanıyor.

Elektronik Fon Transferi Yapılabilecek Saatler

Bankalar arası yapılan para transfer işlemleri Türkiye genelinde bankaların hizmet verdiği süreler zarfında yapılabiliyor. Resmi tatil ve hafta sonlarında para aktarım işlemleri sağlanamıyor. Ülkemiz genelinde ilgili işlem saatleri sabah 09.00 itibariyle başlamakta olup 17.00’da işlemler sona eriyor.

Bankaların hizmet verdiği bankalar arası para transfer saatleri değişiklik gösterebiliyor. 2022 yılı için bankaların EFT işlemine ilişkin olarak hizmet verdikleri saatler için örnek vermek gerekirse; Ziraat Bankası 09.00-16.00, Halk Bankası 08.00-17.00, Vakıfbank 08.30-17.15, Akbank 09.00-17.00, Türkiye İş Bankası 08.30-17.00 olarak belirtilmiştir.

İşlem Yapılan EFT İşleminin Diğer Hesaba Yansıma Durumu

Farklı banka şubeleri arasında para aktarım işlemi yapmak isteyen kişiler tarafından yapılan transfer işlemlerinin diğer hesaba yansıma süresi hafta içi gün içerisinde olurken, resmi tatil ve hafta sonlarında tatili takip eden ilk iş günü içerisinde olabiliyor. 17.30 dan sonra yapılan EFT işlemleri ise işlemi takip eden ilk mesai gününde diğer banka hesabına geçiyor.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi

Bankalar arası para transfer işlemlerinin yedi gün yirmi dört saat kesintisiz olarak yapıldığı sistem kısa adıyla FAST olarak adlandırılıyor. FAST işlemlerinde para aktarımı sağlanacak kişinin kimlik numarası, hesap numarası, IBAN numarası, telefon numarası, isim soy isim bilgisi ya da elektronik posta adresi seçeneklerinden birisi tercih edilerek gönderim yapılıyor. İlgili işlem için üst sınır tutarları koyulabiliyor.

Sonuç olarak gün geçtikçe insan ihtiyaçlarına yönelik olarak atılan adımlar hızlanıyor ve bu durum her alanda olduğu gibi ödeme yöntemlerinde de gelişmeye neden oluyor. Hiç kuşkusuz ki küreselleşen dünya bankacılık alanında da birçok yeni gelişmeye gebe olmaya en büyük aday olarak görülüyor.

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*