E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılır Mı?

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılır Mı?
E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılır Mı?

İkametgah ve adres değişikliği nüfus müdürlüğüne bildirilmesi zorunlu bilgiler arasında yer alır. Adres değişikliği için oluşturulması gereken talebin en hızlı ve kısa yolu e-devletten adres güncellemesi yapmaktır. Bu sisteme yaşanılan şehir, semt gibi bilgilerin yer aldığı yeni adres girilerek ikametgah adresi değiştirilir.

E-Devletten İkametgah Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İkametgah adresi değiştirme iki şekilde yapılır. İlk olarak bulunduğunuz bölgedeki nüfus müdürlüğüne giderek adres değişikliği yapılır. İkametgah değişikliğinin diğer bir yolu da e-devlet üzerinden online olarak yapılır. Adres değişikliğini online olarak yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet sayfalarına girip adreslerini güncelleyerek işlemi tamamlayabilirler.

E-Devletten Online Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Konut ya da şehir değişimi yapan kişilerin ikametgah ve adres değişikliğini nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekir. İkametgah adres değişikliği e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

 E-Devlet sayfasına gelerek TC kimlik no ve şifrelerini girerek sisteme giriş yapılır.

  • Giriş yapılan sayfa üzerinden ”Bu hizmeti kullanarak, yerleşim yeri adresi veya diğer adres bildiriminde bulunabilirsiniz” butonunu seçin.
  • ‘’Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım veya Kendim ve aynı adresi paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım’’ seçeneklerinden birini seçin.
  • Taşınma tarihi kısmını doldurup daha sonra yerleşim yerinizin adresini eksiksiz girin.
  • Elektronik İmza, Mobil İmza veya SMS ile Doğrulama yönteminden herhangi birini seçip işlemi onaylayın.

Yapılan ikametgah adres değişikliği nüfus müdürlüğüne iletilmektedir. Kanunlara göre ikametgah değişimi 20 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu süre zarfında adres değişikliği yapmayan kişilere idari para cezası uygulanmaktadır.

E-Devletten Dolu Konuta İkametgah Değişimi Yapılır mı?

İkametgahını dolu bir konuta taşımak isteyen kişiler nüfus müdürlüklerine gitmeden e-devletten işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için dolu konutta oturan kişinin, adresi taşıyacak kişiye muvafakat vermesi gerekir.

E-Devletten Dolu Konuta İkametgah Değişimi Nasıl Yapılır?

Bu işlem iki şekilde yapılıyor. Öncelikle ikametgahı bu adreste olan kişi e-devlet hesabından Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü bölümüne girip, oradan muvafakat verme butonunu seçerek işlem başlatılır. Daha sonra ‘’Yeni Muvafakat ‘’ seçeneğini seçip ‘’Adres Beyanı İçin Muvafakat Ver’’ butonuna basarak ikametgahını taşımak isteyen kişinin ad, soyad ve TC kimlik numarasını doğru girdikten sonra doğrulama yöntemlerinden birini seçerek işlem tamamlanır.

İkametgahını taşımak isteyen kişi e-devlet hesabından ‘’Adres Değişikliği Bildirimi ‘’ üzerinden ‘’Birlikte oturmak için / Muvafakatlı’’ butonunu seçin. Yeni adres seçilip oraya taşınacak kişiler varsa onların taşınma tarihi bilgilerini de girin. SMS ile doğrulama, e-imza, mobil imza yöntemlerinden birini kullanarak işleminizi tamamlayın.

Değişiklik Sisteme Ne Zaman Düşer?

Adres değişikliği 20 iş günü içerisinde yapılır. Bu süre içerisinde adres değişikliği bildirimini yapmayanlara 128,00 TL idari para cezası uygulanır.

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*