Green Card Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Vize Başvurusu
Green Card Vize Başvurusu

Genel itibariyle bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri ‘nin her yıl Ekim ile Kasım ayında yaptığı dünya çapında aldığı insanlara göçmen denmektedir. Bu nedenle Amerikan hükümeti insan çeşitliliğinin olmasına büyük önem vermektedir. Uzmanların görüşüne bakıldığında Amerika’yı bu kadar güçlü konuma getiren en büyük etkenler arasında 2. Dünya Savaş’ı  öncesinde Nazi Almanya’sından kaçan Yahudi kökenli insanların Amerika’da önemli gelişmelere neden olmasıdır. Bunların en büyük örneği ise Yahudi kökenli bir bilim adamı olan Albert Einstein atomu parçalayarak ve sonrasında atom bombasını bulmuştur. Bununla birlikte savaşın seyri değişmiştir.

İşte bu yüzdendir ki Amerikan hükümeti çeşitliliğe önem vermiş ve 1991 yılında green card sistemini getirmiştir.

Green Card   Başvuru Süreci

Bu konuda Amerikan hükümeti belirli kriterler ortaya koymuştur. Başvuran kişinin en az 18 yaşında olması zorunludur. Öğrenim durumu ise en az lise mezunu olmak zorundadır. Elden veya posta yoluyla başvuru kabul edilmemektedir.  Başvurular ise internet üzerinden Amerikan hükümetinin belirlediği gün ve tarihlerde yapılmamaktadır. İnsanları green card başvurusu için arayan veya internet üzerinden reklam vererek ücret karşılığı başvuru yapılır gibi söylemlerine itibar edilmemesi kişiler için önemli olmaktadır.

Bu konuda kişiler son derece dikkatli olmalıdır. Çünkü internet sitelerinde veya bazı sayfalarda reklam vererek insanları dolandırma gibi olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Başvuru sayfası İngilizce olduğu için ne sorulduğunu ve ne istendiğini iyice anlayıp gerçek cevap vermek son derece önemlidir. Başvuracak kişilerin bilgilerinin son derece güncel olması green cardın mülakat esnasında sizin için önemli olmaktadır. Bir diğer husus ise başvuracak kişinin başvuru esnasında yükleyeceği fotoğrafın Amerikan hükümetinin belirlediği koşulları çerçevesinde olmak zorundadır. Bu yüzden birçok insan fotoğraf yüzünden elenmektedir.

Green Card Nasıl Alınır?

Teknolojinin gelişmesiyle artık internet sayesinde birçok işi halledebilmektedir. Bunlardan biri de green card için belirlenen tarihlerde sadece resmi kurum olan siteden başvuru yapılmasıdır. Bu bağlamda Amerika hayali kuran kişiler için bu başvuru hayati önem arz etmektedir. Green card sahibi olmak öncelikle şans ile alakalı bir durum olmaktadır. Çünkü bunun mantığı tamamen çekiliş olduğu için önce şans daha sonra ise kişinin maddi durumu kişisel gelişimi olabilmektedir.

Green card almak için belirli koşullar vardır. Öncelikle çekiliş başta olmak üzere Amerikan vatandaşı ile evlilik ve yatırım ile almak mümkün olabilmektedir. Ayrıca çalışma yolu ile ve mülteci statüsü ile de green card almak mümkündür. Bunun yanı sıra kişilerin özel göçmenlik statüsü ile de green card alma imkanı vardır. Diğer önemli bir detay ise green card için başvuru yapacak kişilerin pasaport çıkarması zorunlu olacaktır. Bu uygulama son iki yıldır uygulanmakta ve green carda başvurmayı düşünenlerin bu konuyu dikkate almaları gerekmektedir.

Kaynak : Green Card Türkiye 

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*