Maymunun Şaşı Gözü Açıldı

Bekçi olarak dükkana bırakılan maymun, hırsızlık niyetiyle içeri giren hırsızı taklit ediyor. Uyanık hırsız bunu bildiğinden uyuma numarasıyla maymunu uyutup, dükkanı soyuyor. Dükkan sahibi geldiğinde maymuna dayak atıyor. Ertesi gün gelen hırsız aynı numarayı çektiğinde “yemezler” edasıyla bakan maymunun lafı şöyle: 

Maymunun gözü açıldı!  

Maymun öyle sanıyor aslında, daha hırsızın pek çok numarası var maymuna! Diyalogları duyar gibiyim: 

– HırsızzZZ yemezler, maymunun gözü açıldı!
– Bravo maymun abi, gözlerin güzelmiş. Biraz şaşılık var gibi sanki. Şu şaşı bak şaşır bulmacasına baksan bir süre… Şaşırsan! 

Yine soyar dükkanı hırsız. Gelen dükkan sahibi şaşırmış maymuna bir kez daha dayak atar. Şaşı bakan ama dayağa şaşırmayan maymun, yine bekler hırsınızı. Gelir hırkız (bayan hırsız) ve sorar maymuna: 

– Ne oldu şaşı maymunum geldiğime şaşırdın! Neden?
– Ya maymun ettin beni, gözler dedin şaşılık dedin yine soydun dükkanı hırkız abla! Ne olacak benim bu halim? Maymun ettin herkese beni! Söyle niye geldin?
– Tüm aldıkları geri vermeye geldim. İşte hepsi bu.
– Yemezler, maymunun şaşı gözü açıldı, cidden yemezler! 

Hırsız gider, ertesi gün üç şebek ile gelir maymuna. 

– Gözün gerçekten açıldıysa, bu dükkanı beraber soyarız. Şebeke oluruz, üç şebekte üç maymunu oynar! Duymadık, görmedik, konuşamadık yaparlar. Nasıl fikir? 

Maymun tüm tecrübelerini, yaşanmışlıklarını ve geleceğini düşünür. Uyanık ve gözü açık olarak derki: 

– Yarısını alırım hasilatın! 

Kıssadan hisse (senedi): Maymunun gözü keşke hiç açılmasaydı. Hadi açıldı şaşı çıkmasaydı. Hadi şaşı çıktı üç maymun olayına girmeseydi. Hadi üç maymun olayına girdi, kendini millete maymun etmeseydi! Neyse ki tek tesellimiz maymun olması… 

Yaşam

31 Mar, 2021
Levent Özen ve Levent Elmastaş

Double Levent Power

Neredeyse 20 yıllık değerli dostum Levent Elmastaş, Ankara’ya gittiğimde seni görmeden gitmek olmazdı. Beraberce daha bir sürü güzel projeye imza atacağız. İyiki seni tanımışım ve iyiki varsın Levo.

20 Mar, 2021
TroyBoats

TroyBoats Temellerini Attık

Demiryolları, havayolları, karayolları derken denize el atmak olmazdı. Bizde TroyBoats markası altında ilk motoryatımızın siparişini geçtik. İmalatına başlanan ilk yatımız 7 metre boyunda ve 100 beygir gücünde olacak. Amerika Florida Lobster tasarımına sahip olan ilk [...]

10 Ara, 2020
Levent Özen - Drone Ehliyeti

Drone Ehliyetimi Aldım

Drone ya da diğer adıyla insansız hava aracı İHA uçurmak için ehliyete ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ben bilmiyordum ama öğrenince hemen başvurup aldım. Hem İHA0 hem de İHA1 Drone ehliyeti aldım. Şimdi sıra geldi [...]

02 Eki, 2020
27 Yıl Sonra ODTÜ Fizik Arkadaşımı Yeniden Buldum

27 Yıl Sonra ODTÜ Fizik Arkadaşımı Yeniden Buldum

Eve akşamüstü dönerken, bahçede bana doğru yürüyen kişiyi görünce gözlerime inanamadım. ODTÜ Fizik arkadaşım Hasan yine aynı beyaz saçlarıyla karşımdaydı. Gerçi ilk bakışta o beni tanımadı ama maskemi çıkarınca “Aaa Levent” diye ufak bir çığlıkta [...]

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz