Maymunun Şaşı Gözü Açıldı

Bekçi olarak dükkana bırakılan maymun, hırsızlık niyetiyle içeri giren hırsızı taklit ediyor. Uyanık hırsız bunu bildiğinden uyuma numarasıyla maymunu uyutup, dükkanı soyuyor. Dükkan sahibi geldiğinde maymuna dayak atıyor. Ertesi gün gelen hırsız aynı numarayı çektiğinde “yemezler” edasıyla bakan maymunun lafı şöyle: 

Maymunun gözü açıldı!  

Maymun öyle sanıyor aslında, daha hırsızın pek çok numarası var maymuna! Diyalogları duyar gibiyim: 

– HırsızzZZ yemezler, maymunun gözü açıldı!
– Bravo maymun abi, gözlerin güzelmiş. Biraz şaşılık var gibi sanki. Şu şaşı bak şaşır bulmacasına baksan bir süre… Şaşırsan! 

Yine soyar dükkanı hırsız. Gelen dükkan sahibi şaşırmış maymuna bir kez daha dayak atar. Şaşı bakan ama dayağa şaşırmayan maymun, yine bekler hırsınızı. Gelir hırkız (bayan hırsız) ve sorar maymuna: 

– Ne oldu şaşı maymunum geldiğime şaşırdın! Neden?
– Ya maymun ettin beni, gözler dedin şaşılık dedin yine soydun dükkanı hırkız abla! Ne olacak benim bu halim? Maymun ettin herkese beni! Söyle niye geldin?
– Tüm aldıkları geri vermeye geldim. İşte hepsi bu.
– Yemezler, maymunun şaşı gözü açıldı, cidden yemezler! 

Hırsız gider, ertesi gün üç şebek ile gelir maymuna. 

– Gözün gerçekten açıldıysa, bu dükkanı beraber soyarız. Şebeke oluruz, üç şebekte üç maymunu oynar! Duymadık, görmedik, konuşamadık yaparlar. Nasıl fikir? 

Maymun tüm tecrübelerini, yaşanmışlıklarını ve geleceğini düşünür. Uyanık ve gözü açık olarak derki: 

– Yarısını alırım hasilatın! 

Kıssadan hisse (senedi): Maymunun gözü keşke hiç açılmasaydı. Hadi açıldı şaşı çıkmasaydı. Hadi şaşı çıktı üç maymun olayına girmeseydi. Hadi üç maymun olayına girdi, kendini millete maymun etmeseydi! Neyse ki tek tesellimiz maymun olması… 

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*