Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir
Metaverse Nedir

Metaverse bu günlerde kripto para borsası ile ilgilenen birçok kişinin ilgilendiği bir kavramdır. Sanal ve gerçeğin birleştiği metaverse, uzak olanı yakına getirmeyi başaracak. Uzakta farklı mekânda olan herkes artık yakında gibi olacak.

Metaverse yani sanal evren, insanların fiziksel olarak bir çaba sarf etmeden sadece bir cihaz yardımı ile zihinsel anlamda istedikleri evrende olmalarını sağlar. Meta verse evreninde, cihazlar sayesinde insan bilincinin yapay bir düzlemde olmasına yardımcı olur.

Günümüzde en büyük yatırımcılardan biri olan Facebook, Microsoft gibi büyük yazılım şirketleri ile ortak olarak birçok sözleşmeye imza atmıştır. Facebook ve Microsoft gibi bazı oyun platformları da metaverse evrenine büyük yatırımlar yapmıştır.

Metaverse Nedir?

Bu kavram ilk olarak 1990’da konuşulmaya başlanmıştır. 1992 yılında yayınlanan Neal Stephenson’ın yazdığı bilimkurgu roman Snow Crash metaverse evreninden bahseder. İlk çıktığı ve konuşulduğu zaman aşırı abartılı bulunmuştur.

Günümüzde Facebook sayesinde daha fazla ön planda olmaya başlamıştır. Facebook gibi sosyal platformlar birçok insanın bilgilerine erişmektedir. Facebook’a üye olan ve uygulamayı kullanan bir sürü kişinin meta verileri Facebook veri alt tabında yer almaktadır.

Yapay zekâ üzerine kurulu bu tarz sistemleri tehlike olarak gören birçok insan da vardır. Metaverse evrenin amacı yapay bir kamu oluşturmaktır. Şimdiden bu kamu da kullanılacak sanal paralar konuşulmaya ve alınmaya başlanmıştır. Bunlar düşünüldüğünde metaverse evreninin interneti gelecekte nasıl şekillendireceğini de göstermektedir.

Metaverse evreninde insanlar kendilerini temsil etmesi iletişim kurması ve etkinliklere katılması için bir avatar kullanırlar. Bu veri tabanında popüler olan coinler oyunlarda kıyafet ve silah almak için ve ya etkinlik düzenleyebilmek için kullanılabilecek. Evrene girerken sanal gerçeklik kulaklığı ve denetleyicileri sayesinde amaçsızca sadece eğlenmek için seyahat edilebilecek.

Bugün ki anlamına bakıldığına metaverse, video konferansların, oyun ve borsanın sanal ve gerçekliğin bir ara da bulunduğu bir dünyadır. Metaverse nedir diye sorulduğunda, iletişim ve iş ortamında kullanılan araçların homojen bir şekilde kullanılarak internetle çalıştığı sanal bir ortamdır denilebilir.

Bu evrene ilk giriş yapan şehirlerden biri de Seul kentidir. Bazı video ve oyun platformları da şu anda yatırım yapıyor ve yaygınlaşması için etkinlik düzenliyorlar. 2020 yılında da rap sanatçısı Travis Scott sanal bir konser düzenlemiştir.

Metaverse Arsa Nasıl Alınır

Metaverse, kullanıcıların kişiselleştirilmiş avatar kullanarak bir sanal dünyayı keşfetmesini sağlar. Bilgisayar başında oyun oynamanın ötesinde metaverse gerçek bir oyun hissi verir. Konusunda uzman kişiler metaverse evreninin şu an da 1 trilyon dolarlık bir gelirinin olduğunu düşünüyor.

Gayrimenkul her zaman olduğu gibi popüler bir yatırım aracıdır. Türkiye’de metaverse evreninden arsa almak da yatırımcıların gündemine girdi. Metaverse evreninden bir arsa almak için ilk olarak bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor.

Daha sonrasında ise platform seçmek ve burada hesap açmak gerekiyor. Hesap açıldıktan sonra meta veri deposundan jeton satın alınıyor. Bu jetonlara sahip olabilmek için kripto borsasına girin ve cüzdanınızı kullanmaya başlayın.

Oyunun içinde ise; hangi oyunu istiyorsanız hesap açın ve kripto cüzdanınızı açtığınız hesabınıza bağlayın. Son olarak da hangi NFT’yi satın almak istiyorsanız seçip ödemenizi yapın. Facebook’un meta evren dönüşümü sadece oyun dünyasını değil aynı zaman da yatırım araçlarını değiştirmeye başlıyor.

Metavorse Evreninde Coinler

Facebook’un metaverse olan yatırımlarından sonra metaverse coinlerine ilgi artmaya başladı. Metavorse coinleri de diğer coinler gibi kripto para borsaları aracılığı ile alınıyor. Bazı popüler olan metaverse coinleri;

  • Mana(Decentraland)
  • UFO (Ufo Gaming)
  • GHST (Aavegotchi)
  • SAND (The Sandbox)
  • STARL (Starlink)
  • AXS (Axie Infinity)

Metaverse coinleri ile sanal bir gerçekliğe doğru gidileceği düşünülüyor. Sanal eşyalara ve kripto borsasının entegre olacağı ve yaratılan sanal dünyada alım satım işlerimlerinin kripto para borsaları aracılığıyla yapılacağı düşünülüyor.

Metaverse Evreninin Geleceği

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz metaverse evreni, teknolojinin geleceği olarak görülüyor. Metaverse nedir ve neyi amaçlar diye merak ediyorsanız, evren ötesi anlamına gelen kurgusal hayat sanal ve gerçek hayatı içe içe geçirerek farklı bir boyutta olmayı hedefler. Metaverse sayesinde insanlar kendilerine farklı bir evrende bulacaklar.

Şu an oyunlarda kullanılan sanal gerçeklik zamanla yerini etkinliklere ve iş toplantılarına ve ya alışveriş yapmaya olanak sağlayan bir dünyaya evirilecektir. Şu an zor gibi gözükse de birçok dev dijital platformlar metaverse evrenine ciddi boyutlarda yatırımlar yapmaktadır. Son zamanlarda artan NFT sayıları ve metaverse arsaları da ileride hayatın içinde olacağını göstermektedir.

Günümüzde NFT olarak satılan birçok dijital eser vardır. Bu tarz eserlerinde bu evrende sergilenmesi planlanan hedefleniyor. Metaverse için sahip olunan sanal bir para ya da sanal bir varlık dijital evrende yani metaverse evreninde kullanılabilecek.

Kripto para birimleri de bu şekilde sanal ekonomi içerisinde kullanılmaya başlanacak. Bu evren sayesinde aynı mekânda olmadığımız insanlar gerçek hayatta ki gibi alışveriş yapabilecek ve iletişim kurabileceğiz.

Alışveriş yapmak ve oyun oynamanın dışında metaverse evreninde başkalarıyla film ve dizi bile izlenebilecek. Gerçek dünyaya çok benzeyecek olan metaverse kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunacak. Teknoloji endüstrisi aynı zamanda metaverse sayesinde insanlara para kazandıran bir ekonomiye de sahip olmasını arzuluyorlar.

Metaverse evreninde insanlar alışveriş, sinema ve eğlence gibi birçok etkinliği oturdukları yerden hiçbir güç sarf etmeden yapabilecek. Metaverse için üretilen ürünlerin ve yapılan 10 yıl içerisinde hayata geçmesi bekleniyor.

Bu evren sayesinde insanlar kullanıcılar sanal gerçeklik yoluyla dijital bir dünyaya adım atacak ve birçok deneyim keşfedecekler. Metaverse ile beraber insanlar arası iletişim ve etkileşim daha farlı bir boyut alacak.

Günlük hayatta yapılan birçok eylem için güç sarf etmeye gerek kalmadan teknoloji aracılığıyla aynı mekânda birçok farklı eylem gerçekleştirilecek. Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan trendler zamanla unutulsa da metaverse evreni unutulmayacak gibi duruyor.

Kaynak: https://bahisduragi.net/

 

 

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*