Neden Şubat Ayı 31 Çekmez?

Julius Sezar döneminden önce, Şubat ayı 31 çekermiş! Sezar M.Ö. 63 yılında mevcut Gregoryen takvim sistemi üzerinde gerçekleştirdiği yenilenme, yaptığı en etkili ve uzun soluklu reformlardan biri olarak tarihe geçti. Julius Sezar, takvimdeki karışıklıkları çözmesi için, Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes ’e emir verir. Sosigenes de yeni takvimin ilkelerini şöyle saptar:

Her yıl 365 gün ve 6 saattir. Her yıldan 6 saat artar. Artan saatler 4 yılda bir, tam gün eder ve bu fazladan gün dördüncü yıla bir gün olarak eklenir ve o yıl 366 gün olur. 366 gün 12 eşit parçaya bölünmediği için 6 ay 30 gün, diğer 6 ay 31 günden oluşur.

Sosigenes Sezar’a sorar: 365 gün olan yıllarda aylara göre nasıl dağıtım yapmalıyım?

Julius Sezar emir verir: 365 gün olan yıllarda en son aydan bir gün düşülsün. Yüce Sezar, bununla da yetinmeyip aylardan birine kendi ismini vermiş “JULIUS”, yani “JULY (Temmuz)”.

Böylece Şubat ayı, 4 yılda bir 30 gün, diğer yıllarda 29 gün olmuş.

Sonradan imparator olan Augustus, Sezar’dan aşağı kalmamış ve sonraki aya kendi ismini vermiş. AUGUSTUS, yani AUGUST (Ağustos). Ancak Julius Sezar’ın ayı 31 günken Augustus’un ayı 30 gün olur mu?

O da emir vermiş: Yılın son ayından 1 gün daha alın, benim ayımı da 31 gün yapın! Şubat’tan 1 gün daha alınmış ve Ağustos’a eklenmiş.

O gün bu gündür Şubat ayı, 4 yılda bir 29 gün, diğer yıllarda 28 gün, Sezar’ın ayı Temmuz ve Augustus’un ayı Ağustos da peş-peşe 31 gündür.

Jülyen takvimi olarak bilinen bu takvim Papa XIII. Gregory tarafından 1582 yılında revize edilerek günümüzde kullanılan Gregoryen takvimi oluşturulmuştur.

Yaşam

31 Mar, 2021
Levent Özen ve Levent Elmastaş

Double Levent Power

Neredeyse 20 yıllık değerli dostum Levent Elmastaş, Ankara’ya gittiğimde seni görmeden gitmek olmazdı. Beraberce daha bir sürü güzel projeye imza atacağız. İyiki seni tanımışım ve iyiki varsın Levo.

20 Mar, 2021
TroyBoats

TroyBoats Temellerini Attık

Demiryolları, havayolları, karayolları derken denize el atmak olmazdı. Bizde TroyBoats markası altında ilk motoryatımızın siparişini geçtik. İmalatına başlanan ilk yatımız 7 metre boyunda ve 100 beygir gücünde olacak. Amerika Florida Lobster tasarımına sahip olan ilk [...]

10 Ara, 2020
Levent Özen - Drone Ehliyeti

Drone Ehliyetimi Aldım

Drone ya da diğer adıyla insansız hava aracı İHA uçurmak için ehliyete ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ben bilmiyordum ama öğrenince hemen başvurup aldım. Hem İHA0 hem de İHA1 Drone ehliyeti aldım. Şimdi sıra geldi [...]

02 Eki, 2020
27 Yıl Sonra ODTÜ Fizik Arkadaşımı Yeniden Buldum

27 Yıl Sonra ODTÜ Fizik Arkadaşımı Yeniden Buldum

Eve akşamüstü dönerken, bahçede bana doğru yürüyen kişiyi görünce gözlerime inanamadım. ODTÜ Fizik arkadaşım Hasan yine aynı beyaz saçlarıyla karşımdaydı. Gerçi ilk bakışta o beni tanımadı ama maskemi çıkarınca “Aaa Levent” diye ufak bir çığlıkta [...]

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz