Uno Nasıl Oynanır?

Uno Nasıl Oynanır
Uno Nasıl Oynanır

Uno yeni nesil kart oyunudur. En az iki en çok ise on kişi ile oynanır. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da hedef herkesten önce elinizdeki kartları bitirmektir. Oldukça zevkli ve eğlenceli bir oyundur.

Uno Oyunu Nedir?

Uno oyunun kuralları ve kartların özellikleri vardır. Uno oyununda dört farklı renk bulunmaktadır. Bu renkler kırmızı, sarı, mavi ve yeşil şeklindedir. Toplamda 108 adet kart bulunur. Her kartta sıfırdan başlayıp dokuza kadar rakamlar bulunur. Bu kartların yanında bir renge sahip olmayan sekiz tane kart vardır. Çek kartı, desteden iki kart çekileceği anlamına gelmektedir. Yön değiştir kartı ise oyunun yönünü değiştirir.

El geçer kartının kuralı ise kart atıldıktan hemen sonra sıradaki oyuncuyu bir el bekletmesi durumudur. Joker kartında ise istenilen renk söylenir ve yerdeki kartın rengi değiştirilebilir. Oyunda ilk olarak kartlar karılır ve her bir oyuncuya yedi adet kart verilir. Kartlar dağıtıldıktan sonra ıskarta kartı açılır. Oyuna başlayana belirlemek için desteden kart çekilir ve en büyük kartı çeken oyuncu oyuna başlar.

Uno Oyununun Oynanışı

Her oyuncu kart çeker ve yüksek sayıyı çeken oyuncu kağıtları dağıtır. Kartları dağıtacak oyuncu kartları iyi bir karıştırır ve oyunculara yedi adet kağıt dağıtır. Kalan kağıtları ise çekme destesi oluşturmak için masaya koyar. Çekme destesinin en üstündeki kağıt seçilir. Seçilen kağıt ortaya atılarak ıskarta destesi oluşturulur. Kağıt dağıtanın solunda yer alan kişiden oyun başlar.

Her oyuncu elindeki kartı ıskarta destesinin en üstündeki kart ile eşleştirmelidir. Eşleştirme sayıya, sembole ve renge dayalıdır. Iskarta destesindeki kart ile eşleşen bir kart yoksa çekme destesinden bir kart çekilir. Çekilen kartla oynanıyorsa aynı turda ortaya atılabilir. Oyuncular kendi aralarında uno diyen oyuncunun elini tahmin edebiliyorlarsa oyunu bitirmemesi için bir takım yönlendirme de bulunabilirler.

Uno Kartların Özellikleri

Uno oynamak isteyen kişiler oyunda başarılı olabilmek için kartların özelliklerini öğrenmeleri gerekir. 2 kart al ile oynanırsa bir sonraki oyuncu iki kart çeker ve oynayamaz. Sadece aynı renk ya da başka iki kart al kartı ile eşleşirse oynayabilir. Yön değiştir kartı ile oynandığı zaman oyunun yönü değişir. El geçer kartı ile oynandığında bir sonraki oyuncu atlanır. Sadece başka bir el geçer kartı ile eşleşirse oyuncu oynayabilir.

Joker kartı ile oynanırsa kart sahibi oyunda devam edilecek rengi belirler. Oynayabileceğiniz bir kart olmasa bile joker kartı ile oynayabilirsiniz. 4 kart al & joker kartında kart sahibi oyunda devam edilecek rengi belirler. Kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden dört kart çeker ve o el oyun oynamaz. El değiştir kartı kullanıldığı zaman bu kartı kullanan kişi kendi destesini istediği deste ile değiştirebilir. İçi boş kağıt, destede üç tane bulunan kartlara istediğiniz kuralları yazarak oynamanızı sağlar.

Uno Nasıl Biter?

Sondan bir önceki kart oynanıldığı zaman elde tek kart kaldığını belirtmek için oyuncu uno diye bağırmalıdır. Bir oyuncunun elinde kart kalmadığı zaman tur bitmiş olur. Puanlar yazılır ve 500 puana ulaşan kişi oluncaya kadar oyun devam eder. Çekme destesinde kağıt bittiyse ve oyun hala devam ediyorsa ıskarta destesi karıştırılıp konur. Böylelikle oyun devam eder. 500 ve üzeri puan alan oyuncu oyunu kazanır.

Kaynakça

Vbet (2022, Jan 9). Vbet giriş adresi güncel giriş 2022. https://vbet.girisadresi.biz/

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*