Ateş Böcüğü

Öncelikle böcük, pardon böcek kahramanlarımızı tanıyalım:  

Aslında hayat bir kelebeğin ömrü kadar kısa. Kelebek nereye konarsa konsun, son konacağı yer önemli! Hayata solucan olarak hayata başlayan kelebek, uzun bir süre sürünmeye mahkumdur. Bu onun kaderidir. Dönüşüm başladığında, derin acılar çeker kelebek, vücudu şişer, ağrı çeker, hareketsizleşir. Yaşamının bittiğini zanneder! Oysa tam tersi olur ve bir sabah uyandığında, artık uçabilen rengarenk bir kelebektir. Sıcak, rüzgarsız ve yağmursuz günlerde özgürce uçabileceği uzun bir ömrü vardır. Bu uzun ömrünü sadece bir gün yaşasa bile yaşar kelebek. Yüz yıl sanki bir günde geçer ona göre. Sürünerek doğar, uçarak ölür! 

Uğur böceği hep şanslıdır. Anası uğur böceğidir, babası da öyle. Doğduğunda uğurlu doğmuştur zaten. Kelebek gibi o da uçar özgürce. Boş zamanlarında insanların ellerine konup havalanır. “Uç uç böceğim, annem sana terlik pabuç alacak” diye kandırır çocukları. Çocukları önemsemez uğur böcekleri aslında. Onlar yumurtlayarak çoğalır ve yaşamları boyunca birçok yumurta bırakırlar oraya buraya, yavru bakımları ise yoktur asla! Yumurtaları bırakıp kaçarlar. Ne kadar kolay değil mi? 

Ateş böceği ise kısa aralıklarla yanar ve söner. Mutluluk ve acı gibi. Işığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası aslında. Bu dili ne kelebek ne de uğur böceği anlar. İşin garibi erkekleri kanatlı, dişileri kanatsız olan ateş böceklerinin tek özelliği ışığıdır. Erkek ateş böceği sadece karanlıkta parlarsa güzeldir! 

Gelelim hikayemize; 

Güzel bir yaz günü, üç arkadaş böcek oturmaktalar aynı dalda. Kelebek Kerten, Uğur Böceği Lucky ve Ateş Böceği Kamil. (Hikayenin nereye gideceğini ben bile bilmiyorum, girmiş bulunduk bakalım, ne olacak?). 

Ateş Böceği Kamil seslenir:
– Hadi uçalım Uğur Böceği Lucky! Kelebek Kerten sürünmeye devam et sen!
– Ok Kamil, gel bak ben şu sarı çocuğun eline konayım da eğlenelim biraz. 

Lucky ve Kamil havadan el sallarlar Kerten’e ve yaklaşırlar parkta oynamakta olan çocuğa. 

Yağmurda uçan tek böcek ateş böceğidir. Bir yağmurun içinde ateş böceği misali… Bir yanıp bir söndün. 

Ateş böceği gibi kon avuçlarıma 

Parılda ateş böceği gibi gecenin karanlıklarında 

 

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*