Kızma Birader Nasıl Oynanır?

Kızma Birader
Kızma Birader

Ülkemizde en sevilen oyunlardan birisi olan kızma birader masa oyunları arasında yer alır. Ev ve arkadaş ortamında eğlenceli vakit geçirmek için kızma birader oynamak en iyi seçeneklerden birisi olabilir. Kızma birader oynamak için oynanışı ve kuralları bilmek gerekir.

Kızma Birader Oynanışı

Kızma birader oyununu oynamak için kurallarını iyi bilip oyunda uygulamanız gerekir. İlk olarak oyun içerisinde piyonları nasıl yerleştireceğinizi bilmelisiniz. Kendine özgü bir zemini vardır.

Bu oyunu oynayabilmek için kızma birader tablosunu almanız gerekir. Oyun malzemeleri olarak 4 farklı renkten oluşan toplam 16 piyon ve bir zar bulunur. Bu oyunda 4 ana renk bulunur. Oyuncular bu renkler arasından bir tanesini seçip oyuna başlayabilirler.

Kızma birader oyununun asıl amacı oyuncunun elinde bulunan piyonların diğer rakiplerine göre başlangıç noktasından bitiş noktasına daha önce ulaştırmasıdır. Bu durum için oyunda zar mutlaka kullanılır. Zar atıldığı zaman gelen zara göre piyon hareket ettirilir. Farklı stratejiler yapılsa da zar ile hareket edildiği için oyun şans oyunu olarak geçer.

Kızma Birader Nasıl İlerler?

Kızma birader oyununda zarda 6 rakamını bulan kişi piyonu oyuna sokabilir. Piyon sadece zar atılarak ilerletilir. Zarda gelen sayılara göre piyon, oyun tahtasında saat yönüne doğru ilerler. Oyuncular oyunda birden fazla piyonla devam edebilirler.

Oyuncunun oyunda piyonu varsa ve tekrar zardan 6 rakamı bulduysa oyundaki piyonu ilerletebilir ya da yeni bir piyon çıkarabilir. Rakibinin piyonlarını yiyebilir böylelikle başlangıç alanına yönlendirir. Oyuncu piyonlarını hedef alana gönderebilmek için avantajı yakalamış olur.

Kızma Birader Kuralları Ve Taktikleri

Kızma birader oyununda en önemli kural piyonları oyuna dahil edebilmektir. Bunun için zarda 6 rakamı gelmelidir. Piyonlarınızı oyuna dahil etmek istiyorsanız ilk baş zardan 6 sayısını tutturmanız gerekir. Bu oyun en güzel dört kişilik oynanır. Dileyen kişiler iki ya da üç kişi ile de oynayabilirler. Kızma birader tablosu üzerindeki kutucuklarda sadece tek bir piyon olabilir.

İki piyonu yan yana koyma ihtimaliniz yoktur. Bu sebeple taktik yapmak istiyorsanız tüm piyonları beraber hareket ettirmek yerine tek tek götürmek daha mantıklı seçim olabilir. Oyunda rakip oyuncu ile piyonlarınız karşılaşırsa rakip oyuncunun piyonunu yiyebilir veya oyuncuyu ilk baş noktaya götürebilirsiniz.

Kızma Birader Oyununda Nasıl Galip Gelebilirsiniz?

Kızma birader oyununda her oyuncu kazanmak ister. Bunun için elinizdeki dört piyonu oyuna dahil etmeniz gerekir. Devamında ise rakiplerinizden daha kısa süre içerisinde piyonlarınızı bitiş noktasına götürmeniz gerekir. Bunları tamamladığınız zaman kazanabilirsiniz. Şanslı günündeyseniz ve zarda yüksek sayılar atarsanız bitiş noktasına ulaşmanız daha kolay olur. Dört piyonu bitiş noktasına ulaştıran ilk kişi oyunu kazanmış olur.

Kızma Birader Oyununun Yararları

Kızma birader oyunu stratejik düşünme oyunudur. Oyunu oynarken daha hızlı düşünebilirsiniz. Ayrıca zihni dinlendirir ve stresi minimum seviyeye indirir. Odaklanma ve çok yönlü düşünme becerilerini kazandırır. İnsanlar ile bağ kurmanıza olanak sağlar. Analitik düşünme yeteneğini kazandırır. Mantıklı olmanızı ve kullanmanızı sağlar. Empati yeteneğini geliştirir.

Kaynakça

Lavivabet (2022, Jan 5). Lavivabet Giriş 2022 Adres Güncellemesi. https://lavivabet.girisadresi.biz/

[wmis posttype=”post” poststatus=”publish” postperpage=”12″ postorder=”DESC” postorderby=”date” columns=”2″ nomoreposts=”bitti :(” showimage=”1″ thumbsize=”mh-magazine-content” showtitle=”1″ showdate=”1″ showexcerpt=”1″ showreadmore=”0″ openinnewtab=”1″]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*