İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği’nden Temel İnternet Gazeteciliği Atölyesi

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği (İGBD) tarafından, Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) çatısı altında düzenlenmekte olan İnternet Gazeteciliği Atölyesi‘ne Bursalı gazeteciler yoğun ilgi gösterdiler.

İnternet Gazeteciliği Atölyesi, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle mesleklerinde ciddi bir dönüşüm yaşayan gazetecilere yönelik önemli bir etkinlik. Bu etkinlikte, yaşanan değişime seyirci kalmayan ya da kalmak istemeyen gazeteciler ile birlikte internet gazeteciliği üzerine fikir alış-verişinde bulunacak ve internet gazeteciliği uygulamaları yapılıyor.

İnternet Gazeteciliği Atölyesine katılan gazetecilere, kendi web sitelerini uzman tasarımcıların yardımıyla oluşturma ve yayınlama olanağı da sağlanmakta. Böylelikle Bursa gibi yerel medyanın güçlü olduğu bir şehirde, internet gazeteciliği alanında da önemli bir gelişmenin önünün açılması hedefleniyor.

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği‘nin ilk etkinliği olma özelliğini de taşıyan İnternet Gazeteciliği Atölyesi katılımcılarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Genel Sekreter Sinan Tunç, Gazeteci Ahmet Emin Yılmaz, İhsan Bölük, Huriye Bilişik, Aydın Dağtekin, Mesut Demir katılımcıların sadece bir bölümünü oluşturuyorlar.

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Başkanı Levent Özen, Genel Sekreter Okan Yüksel ve Eğitmen Tuğçe Çamsarı koordinatörlüğünde yürütülen atölye çalışmalarının yoğun ilgi nedeni ile ilerleyen aylarda da tekrarlanması kararlaştırıldı.

3 Kasım 2010 Çarşamba günü başlayan atölye çalışmaları 02 Aralık 2010 tarihinde sona erecek. Haftanın Salı ve Perşembe günleri 19:30-21:00 saatleri arasında 15 katılımcı ile gerçekleştirilen etkinlik için, Bursa Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden katılım ücreti alınmıyor.

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği

Gelişen bilgisayarların ve dünyamızı çepeçevre sarmaya başlayan internetin hayatımızda yarattığı en önemli değişimlerden birisi de medya sektörünün dönüşümü oldu. Medya ve iletişim, öncesinde hayal edilemeyecek bir şekilde değişti ve gelişti.

Değişen gazetecilik ve yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan internet gazeteciliği ve blog yazarlığı Türkiye’de de kendinden söz ettirmeye başlamış bulunmakta. Sosyal, ekonomik ve siyasal etkilerini gördüğümüz bu sürece kayıtsız kalmak pek mümkün görünmüyor. Fakat değişime ayak uydurmak da sanıldığı kadar kolay değil…

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği, yaşanan değişimi anlamak, anlatmak ve bu alanlarda çalışmalar yürütmek için Levent Özen, Nuri Kolaylı, Sinan Tunç ve Okan Yüksel‘in öncülüğünde Bursa‘da kuruldu. Dernek, internet altyapısında ve gelişmekte olan mecralarda gerçekleştirilen söz konusu dijital ve elektronik medya yayınlarını, haber sitelerini, haber çalışanlarını, blogları ve blog yazarlarını kapsamakta.

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği‘nin temel amacı bu alanlardaki yayıncıları bünyesinde toplayarak, internet haber ve blog yayıncılığını bir uzmanlık dalı haline getirmek, blog yazarlarına mesleki kimlik kazandırmak, konuyla ilgili yasaların yapılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak ve bu konularda faaliyet göstermek olarak belirlendi.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun